Bivši zet doskorašnjeg premijera Mehmed Meša Kolarević poslovno je sarađivao sa biznismenom Blažom Dedićem, optuženim za pranje kokainskog novca narko kartela Darka Šarića.
Ta poslovna saradnja ostvarena je preko Kolarevićeve kompanije „14 Septembar“ i Dedićeve „Maestral Inženjering“.
Te dvije firme gradile su i razmenjivale nepokretnosti u velikoj trodjelnoj zgradi u Ulici Filipa Kovačevića u budvanskom naselju Rozino.
Radi se o višespratnici koja je sagrađena na nekoliko povezanih parcela, od kojih su neke u vlasništvu ili korisništvu države – Opštine Budva, Crnogorskog fonda za solidarnu stambenu izgradnju, firmi Dedića i Kolarevića, ali i privatnika Milivoja Pejovića.
Dio trodjelne zgrade, koji je nazvan Zgrada solidarnosti, sagrađen je prije nekoliko godina u partnerstvu Kolarevića sa Crnogorskim fondom za solidarnu stambenu izgradnju. To je fond koji je osnovala Vlada Crne Gore sa Savezom sindikata i Unijom poslodavaca.
Paralelno, drugi dio te trodjelne zgrade sagradio je Dedić preko svoje firme “Maestral Inženjering”, čiji su predstavnici u junu 2013. godine potpisali Ugovorom o fizičkoj diobi, sa Kolarevićevom kompanijom.
U ugovoru koji je potpisan kod budvanskog notara Dalibora Kneževića, navedeno je da je ukupna vrijednost investicije te dvije firme 1.300.000 eura.
Piše da je odobrenje za gradnju stambeno poslovne zgrade dobijeno je od Ministarstva za uređenje prostora i zaštitu životne sredine još u septembru 2009. godine, kada je ministar tog resora bio Branimir Brano Gvozdenović.
Zgrada je dijelom sagrađena i na tri parcele Milivoja Pejovića, ali i dvije parcele države Crne Gore, kojim raspolaže Opštine Budva. U Ugovoru o fizičkoj diobi, firmi Kolarevića i Dedića, piše da je optuženi partner narkobosa Šarića preko svoje firme obeštetio Pejovića sa 2.000 eura, zbog uzurpacije nekoliko kvadrata njegovih parcela.
Sa druge strane, nema podatka da li je Opština Budva obeštećena kao Pejović, jer je dio zgrade sagrađen na državnim nepokretnostima, koje se vode kao javni putevi. U katastarskim podacima ne postoji teret uzurpacije na državnim parcelama 551/3 i 549/2, na kojima je sagrađen dio zgrade investitora „14 Septembra“ i „Maestral Inženjeringa“.
Mehmed Kolarević nije želio da komentariše saradnju sa Dedićem, navodeći da se ne nalazi u zemlji. Kolarević je kompaniju „14 Septembar“ osnovao u avgustu 2002. godine. Nekoliko mjeseci u toj firmi bio je izvršni direktor njegov sin Edin Kolarević.
Dedić je na osnovu potjernice Interpola Beograd uhapšen početkom 2012. godine u Budvi i priveden u podgorički Viši sud, zbog vođenja sudskog postupka za krivična djela pranja novca.
Ubrzo nakon hapšenja ga je sud pustio na slobodu. Oduzeta su mu tada dokumenta i zabranjeno mu je da napusti teritoriju Crne Gore. Viši sud u Podgorici prvo je sredinom 2013. godine donio odluku kojom je odobrio izručenje Dedića Srbiji, međutim Apelacioni sud je ukinuo to rješenje nakon žalbe advokata okrivljenog i vratio predmet na ponovno odlučivanje prvostepenom sudu. Viši sud je potom donio potpuno drugačiju odluku od prve i odbio izručenje Dedića Srbiji.
Prema optužnici srpskog specijalnog tužioca, Dedić se tereti da je za račun Šarića kupovao firme u Vojvodini i na jugu Srbije i da je tako preko svoje firme „Maestralturs“ prao novac stečen krijumčarenjem kokaina. U optužnici se navodi i da je na taj način prljavi novac iz Crne Gore ubacivan u Srbiju. Optužbe iz Srbije Dediću nisu smetale da posluje u Crnoj Gori.
MANS: Profitirao na štetu građana
Iz Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) su 2013. godine tvrdili da je Kolarević profitirao na štetu građana u partnerskom poslu sa Crnogorskim fondom za solidarnu stambenu izgradnju. Tadašnji podaci MANS-a pokazivali su da je, u raspodjeli Zgrade solidarnosti u Budvi, Kolarevićevoj firmi od ukupno 85 stanova pripalo 55, dok je Crnogorski fond dobio 30 stanova, koji su bili namijenjeni za zaposlene u gradskim organima Budve. Iz MANS-a su naveli da vrlo je zanimljivo da je sagrađen poslovno-stambeni objekat, iako je Opština Budva na sindikalni fond prenijela zemljište sa obavezom isključive gradnje stanova. U ovoj podjeli Crnogorskom fondu je pripalo 30 odsto ukupnog poslovnog prostora dok je ostatak dobio Kolarević.
Problemi stanara zbog milionskog kredita Dedića
Blažo Dedić je 2008. godine uzeo kredit od 2.900.000 eura kod Hipo Alpe Adria banke (HAAB). Da bi dobio kredit za gradnju jednog dijela trodjelne zgrade u naselju Rozino banka je upisala hipoteke na njegove parcele 542/1 I 548, na kojima je sagrađen njegov dio zgrade.
Zbog nevraćanja kredita banka je pokrenula postupak prinudne naplate, što je evidentirano u dijelu tereti katastarskog lista u decembru 2015. godine. Problem je tada nastao za stanare, koji su kupili stanove u dijelu zgrade koji je gradila Dedićeva firma. Stanari su negodovali i tvrdili da nisu znali za postojanje hipoteke HAAB.
Medijima su saopštili da ne bi kupovali stanove kod Dedića da su znali za hipoteku. Dodali su da ih je Dedić prevario i zloupotrijebio dugogodišnja poznanstva i prijateljstva. Stanove i poslovne prostore navodno je prodavao po cijeni od 1.500 do 2.000 eura po metru kvadratnom. Na iste parcele I Opština Budva je upisala teret zbog poreskog potraživanja od 621.176 eura.
Autor: Vladimir Otašević