Bivši menadžment Elektroprivrede (EPCG) za izradu elaborata i planova zaštite i spasavanja tokom 2017. godine angažovao je kompaniju INZA, koja se povezuje sa kontroverznim Edinom Garaplijom, bivšim pripadnikom Službe državne sigurnosti BiH, osuđenim 1997. godine na 13 godina zatvora zbog otmice i pokušaja ubistva.
To dokazuje dokumentacija do koje je došla Mreža za istraživanje organizovanog kriminala i korupcije – LUPA. Predstavnici kompanije INZA, koja je registrovana u Podgorici 9. marta 2016. godine, izradili su između ostalog i Elaborat o procjeni ugroženosti od prirodnih, tehničko-tehnoloških i drugih nesreća i planova za zaštitu i spasavanje za OC Direkcije, FC Snabdijevanje, HE Perućica, HE Piva i TE Pljevlja. Radi se o elaboratu koji je izrađen u maju 2018. godine. Kao odgovorni projektanti u dokumentaciji su navedeni Nerma Smajilović Orman, Amer Čebirić i Muhamed Omerbegović, a rukovodioci izrade plana su bili Vladimir Lacmanović i Dušan Bjelica. Radi se o osobama koje su bile angažovane za kompaniju INZA doo Podgorica (INZA Institut za upravljanje rizicima i naučnoistraživački rad – Podgorica).
U vrijeme izrade plana izvršni direktor te podgoričke kompanije bio je Vladimir Lacmanović, a osnivač INZA doo Beograd (INZA Institut za upravljanje rizicima i naučnoistraživački rad doo Beograd). Prema podacima Agencije za privredne registre Srbije vlasnik firme INZA doo Beograd je ofšor kompanija iz Delavera – International Safety & Rescue Group LLC, iza koje je sakriven stvarni vlasnik. Da je podgorička kompanija INZA, koja ima potpisan ugovor sa EPCG, povezana sa Edinom Garaplijom može se vidjeti u podacima Centralnog registra privrednih subjekata (CRPS). Garaplija se vodio kao izvršni direktor INZA doo Podgorica od 6. juna 2016. godine do 3. februara 2017. godine. On se povezuje i sa firmom INZA doo Sarajevo u Bosni i Hercegovini. EPCG je 24. aprila 2017. godine raspisala javni tender za izradu Elaborata o procjeni ugroženosti od prirodnih, tehničko – tehnoloških i drugih nesreća i planova za zaštitu i spašavanje za OC Direkcije, FC Snabdijevanje, HE Perućica, HE Piva i TE Pljevlja.
Radi se o tenderu koji je imao procijenjenu vrijednost 151.500 eura. Kompanija INZA doo Podgorica je pobijedila na tom tenderu i ugovor sa EPCG su potpisali 31. oktobra 2017. godine, vrijedan 106.051 euro sa uračunatim PDV-om. U ime firme INZA doo Podgorica ugovor je potpisao tadašnji izvršni direktor Vladimir Lacmanović, dok je u ime EPCG to uradio izvršni direktor Igor Noveljić.
Udruženje Centar za razvoj medija i analize Sarajevo (CRMA) objavilo je u maju ove godine informaciju da je Elektroprivreda BiH sredinom aprila objavila spisak firmi koje su krive za težak profesionalni prekršaj u tom preduzeću. Na tom spisku našla se i firma INZA d.o.o. Sarajevo. Ipak, nekoliko dana kasnije, Elektroprivreda BiH je i pored toga za najpovoljnijeg ponuđača na tenderu vrijednom skoro 420.000 KM, odnosno oko 215.000 eura, izabrala konzorcijum – koji su činile upravo firme iz grupacije INZA. Kao najpovoljniji ponuđač izabran je konzorcijum tri firme: Istraživačko razvojni centar IRC doo – Istočno Sarajevo, INZA doo – Sarajevo i INZA doo Podgorica.
– U dostupnom dokumentu Elektroprivrede BiH ne navodi se precizno koja firma iz INZA grupacije je kriva za težak profesionalni prekršaj. Naprimjer, postoji i kompanija koja nosi naziv INZA doo Sarajevo – Institut zaštite od požara i eksplozije. Osnivač ove firme je kompanija JMK-Electronic, čiji je osnivač Edin Garaplija. Inače, Garaplija je, kao odgovorna osoba i vlasnik INZE, optužen zajedno s Draganom Mektićem, Samirom Agićem i Igorom Golijaninom za zloupotrebe prilikom realizacije projekta prekogranične saradnje u oblasti vatrogastva, koji je finansirala Evropska unija (EU) u periodu 2015 – 2017. godina – navodi se u tekstu udruženja Centar za razvoj medija i analize Sarajevo (CRMA).
Rovčanin: Sve informacije biće predmet provjere
Izvršni direktor Elektroprivrede (EPCG) Nikola Rovčanin je kazao da je javni tender, na kojem je pobijedila kompanija INZA, raspisalo prethodno rukovodstvo kompanije i da EPCG trenutno nije u poslovnom odnosu sa predmetnom firmom.
– Kao odgovorno rukovodstvo mi ćemo sa posebnom pažnjom provjeriti svaki navod, koji upućuje na bilo kakvu vrstu nezakonotosti. U ovom momentu ne možemo da prejudiciramo, ali će sve informacije o eventualnim spornim situacijama biti predmet provjere. Naš rad je potpuno transparentan i trudimo se i da rad naših prethodnika uvijek učinimo dostupnim javnosti, naravno u zakonskim granicama – rekao je Rovčanin.
Autor: Vladimir Otašević