Policijski funkcioner Siniša Jokić, kojeg je šef Specijalnog policijskog odjeljenja (SPO) Predrag Šuković u „Plavoj svesci“ označio kao „drug(a) Veselina Veljovića“, primao je tokom 2022. godine platu u iznosu od 1.150 eura.
To se može vidjeti u javno dostupnom izvještaju o imovini, koji je 29. marta prošle godine Jokić dostavio Agenciji za sprečavanje korupcije (ASK).
Na taj način je, stoji u izvještaju, ostvario prihod od 13.797 eura.
Njegova supruga Danijela Jokić, koja je zaposlena u jednom privrednom društvu za platu od 800 eura, tokom 2022. godine prihodovala je 9.600 eura.
No, ono što je indikativno jeste da Jokići, uzevši u obzir njihova mjesečna primanja, posjeduju veoma vrijedne nekretnine.
Naime, Jokić je vlasnik vikendice od 116 m2 (gradnja), pašnjaka (stečenog kupovinom) od 984 m2 i stana (takođe stečenog kupovinom) od 70 m2.
S druge strane, njegova supruga, na svoje ime, ima:
- Stan od 138 m2;
- Dva poslovna prostora, od čega je jedan 102 m2, a drugi 42m2;
- Dvije garaže;
- Kuću od 234 m2.
U imovinskom kartonu je evidentno i da Danijela ima ukupno 245 kvadrata nepokretnosti, navedene pod riječju “ostalo”.
Kad se ti podaci uporede sa podacima Uprave za nekretnine može se vidjeti da je “ostalo” (127 m2) – potrkrovlje-mansarda zgrade, koja se nalazi u budvanskom naselju Rozino.
Dio “ostalog” od 118 m2 je nestambeni prostor u suterenu iste zgrade.
Osim vrijednih nekretnina tu je i ušteđevina. Barem po onom što je ranije prijavljeno ASK-u, supruzi visokog policijskog funkcionera na bankovnim računima „leži“ ukupno 151.000 eura.
Veze sa uhapšenim zbog utaje 668.000 eura poreza
Mreža za istraživanje organizovanog kriminala i korupcije – LUPA, u saradnji sa portalom PRESS, došla je do podataka da nepokretna imovina u budvanskom naselju Rozino, koja se vodi na Danijelu Jokić, vrijedi više od 800.000 eura.
Radi se o nekretninama u petospratnoj zgradi, koje je Jokićeva stekla gradnjom.
Naime, ona je tu zgradu gradila zajedno sa građevinskim biznismenom Borisom Ćipranićem, koji je 2021. godine uhapšen pod optužbom za utaju poreza.
„Nakon sprovedenog izviđajnog postupka u saradnji sa Osnovnim državnim tužilaštvom (ODT) Kotor, juče je uhapšen B. Ć. zbog osnovane sumnje da je počinio produzeno krivično djelo Utaja poreza i doprinosa, iz člana 264 stav 4 u vezi stava 1, a u vezi sa clanom 49. KZ CG”, objavio je portal “Vijesti” 7. septembra 2021. godine.
Ćipranić je, kako je tada prenio ovaj medij, kao poreski obveznik „vršio prodaju stambenih jedinica, zaključivao ugovore i predugovore o prodaji nepokretnosti u kondo hotelu u Rafailovićima, naplaćivao djelimično ili u cjelini iznose za prodate nepokretnosti, naplaćivao avanse, a nastale obaveze obračunavanja poreza na dodatu vrijednost (PDV) nije evidentirao u poreskim prijavama“.
„Na ovaj način, Ćipranić je u poreskim prijavama prikazivao manji promet robe u odnosu na onaj koji je stvarno ostvaren, pa je tako za sebe pribavio protivpravnu imovinsku korist u ukupnom iznosu od 668.636,37 eura, i u istom iznosu oštetio budžet Crne Gore”, rekli su tada ovom listu iz CB Budva.
Ko je Siniša Jokić?
Siniša Jokić je bio dugogodišnji načelnik budvanske policije. Nakon smjene sa te pozicije neko vrijeme je bio neraspoređen, da bi ga 2. septembra 2015. godine menadžment Uprave policije, na čijem čelu je u tom trenutku bio Slavko Stojanović – kojeg Specijalno državno tužilaštvo (SDT), zajedno sa Veselinom Veljovićem, sada optužuje za šverc cigareta – imenovao za rukovodioca Regionalnog centra granične policije „Jug“ sa sjedištem u Baru.
Na toj funkciji zadržao se sve do aprila prošle godine, kada ga je sa smijenio tadašnji v.d. direktora Uprave policije Nikola Terzić i, na njegovo mjesto, postavio načelnika Odjeljenja granične bezbjednosti Bar u Sektoru granične policije Joza Lukolića.
Jokić je, kako su svojevremeno pisali mediji, „bio predmet provjere Unutrašnje kontrole MUP-a, zbog sumnje da je bio u bliskim odnosima sa pojedinim bezbjedonosno interesantnim osobama u Budvi“.
Međutim, inspektori tokom istrage nijesu uspjeli da dokažu operativna saznanja koja su, u tom trenutku, navodno imali.
Jokić je bio predmet istrage Unutrašnje kontrole MUP-a i 2013. godine s tim što je, umjesto njegovih kontakata, predmet interesovanja inspektora bila njegova imovina.
Tom prilikom, kako je pisao dnevni list „Dan“ u izdanju iz 16. decembra 2013. godine, posebno je bila kontrolisana imovina načelnika odsjeka u Upravi policije, a među njima su bili i bivši šef odsjeka za borbu protiv narkotika Miodrag Laković, bivši šef odjeljenja za organizovani kriminal Rajko Malović i tadašnji prvi čovjek policije u Ulcinju, pokojni Rudolf Elezović.
Portal PRESS je poslao upit Unutrašnjoj kontroli MUP-a o tome da li je imovina Jokića i njegove porodice, u posljednje vrijeme, bila pod lupom istražitelja, kao i da li inspektori imaju informacija o poslovnim vezama supruge ovog policijskog funkcionera sa Ćipranićem.
Odgovoreno je da je to nadležnost Odjeljenja za antikorupciju MUP-a, koje se, između ostalog, bavi: kontrolom imovine, prihoda i životnog stila policijskih službenika, njihovih bračnih i vanbračnih supružnika i djece, kao i lica povezanih sa njima.
Pitanja iste sadržine su, nedugo zatim, poslata i tom Odjeljenju. Međutim, na njih, sve do objavljivanja ovog teksta, nismo dobili odgovore.
Gradio bez građevinske dozvole
Siniša Jokić na Žabljaku posjeduje vikendicu, koju je stekao gradnjom.
U podacima Uprave za nekretnine može se vidjeti teret ilegalne gradnje, koji je upisan u decembru 2013. godine.
Građenje bez prijave i dokumentacije za građenje je krivično djelo, za koje je predviđena kazna zatvora od šest mjeseci do pet godina.
Autor: Milovan Marković