Kredit sa Abu Dabi fondom vrijedan 50 miliona američkih dolara (USD) ugovarao je i bivši ministar finansija i aktuelni guverner Centralne banke (CBCG) Radoje Žugić.
To se može zaključiti na osnovu ekskluzivne dokumentacije iz projekta ADMAS, koju je dobila Mreža za istraživanje organizovanog kriminala i korupcije – LUPA. Radi se o dokumentaciji koja je imala oznaku tajnosti i koja je godinama skrivana od javnosti.
Pripadnici Specijalnog policijskog tima, po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva, u četvrtak su priveli radi saslušanja bivšeg čelnika Investiciono-razvojnog fonda (IRF) Zorana Vukčevića, nekadašnjeg ministra poljoprivrede u Vladi Crne Gore Budimira Mugošu, inženjera građevinstva iz Instituta ovlašćenjih procjenjivača Crne Gore Milana Adžića, a saslušan je i bivši savjetnik predsjednika države Mila Đukanovića i ministar poljoprivrede Petar Ivanović.
Oni su saslušani zbog zloupotreba kredita upravo iz Abu Dabi fonda, a nakon saslušanja su pušteni na slobodu.
Bivša Vlada dala je garanciju na čak 50 miliona dolara. Arapi mogu da aktiviraju garanciju na iznos od oko 23 miliona, koliko im se sada duguje, ukoliko taj novac ne bude mogao da se naplati drugačije. Upravo dokumenta, koja pokazuju postojanje te garancije su nestala.
Sakriveni su podaci o Žugiću, koji je upravo – prema nezvaničnim podacima, dao kao predstavnik zajmoprimca 2015. godine višemilionsku garanciju Ministarstva finansija. Odluka Vlade da se tako nešto učini nikada nije objavljena. Ne može se naći ni na sajtu Vlade Crne Gore, iako je pominjano krajem 2014. godine u Predlogu zakona o budžetu za 2015. godinu da će biti realizovana.
Iz Ministarstva poljoprivrede nezvanično je potvrđeno da će se i guverner Radoje Žugić naći u prijavi koju su spremili za Specijalno državno tužilaštvo (SDT). Tužilaštvo treba takođe da ispita i ulogu Žugića vezanu za navodno kršenje Zakona o platnom prometu, kad su u pitanju transakcije realizovane u okviru Abu Dabi fonda.
Utvrđeno je da je suprotno pravilima dozvoljeno da se transakcije u Crnoj Gori obavljaju preko deviznih računa otvorenih u Prvoj banci, u kojoj je pojedinačno najveći akcionar Aco Đukanović – brat aktuelnogpredsjednika države.
U članu 61 Zakona o platnom prometu jasno piše da – nakon prijema novčanih sredstava po osnovu međunarodne platne transakcije pružalac platnih usluga primaoca plaćanja može isključivo da: 1) primljena sredstva prenese na transakcioni račun primaoca plaćanja za izvršavanje nacionalnih platnih transakcija 2) izvrši isplatu gotovog novca primaocu plaćanja, ili 3) izvrši plaćanje obaveza u inostranstvu primaoca plaćanja.
Projekat ADMAS počeo je u junu 2015. godine, u vrijeme kada je ministar poljoprivrede bio Petar Ivanović. Sa Arapima su posao tada zaključili Ivanović i Zoran Vukčević.
U prve dvije godine kredite je odobravalo Ministarstvo poljoprivrede, što je bilo posebno zanimljivo za istražni tim. Ministarstvo poljoprivrede u projektu ADMAS direktno je primalo novac iz Abu Dabi fonda, da bi potom preko deviznih računa u Prvoj banci odobravali kredite firmama i na taj način se bavili bankarskom djelatnošću.
Prema navodima koji su objavljeni u medijima, u tom dijelu postoje elementi za otvaranje krivičnog postupka zbog zloupotrebe službenog položaja, jer prema Zakonu o Centralnoj banci kreditnim poslovima mogu se baviti samo banke i druge kreditne institucije.
U prve dvije godine, dok je poslom rukovodilo Ministarstvo poljoprivrede, isplaćeni su milionski krediti firmama, koje su imale sumnjive zaloge i koje nisu koristile odobrena sredstva namjenski.
Saslušan i Dragan Brković
U okviru istrage vezane za projekat ADMAS, danas je u zgradi SDT saslušan i vlasnik kompanije “Vektra” Dragan Brković, koji je negirao krivicu kod specijalne tužiteljke Stojanke Radović. Brković je nekon saslušanja za TV Vijesti kazao da “sve što mu se dešavalo počelo je za vrijeme mandata prethodne Vlade”.
“Firma nije u stečaju, firma posluje kao sve ostale. Imala je kapaciteta da uzme kredit i mnogo više od toga, uzela ga je za završetak peletare. Peletaru smo završili, peletara proizvodi, naš pelet je na tršištu i tu nema ništa sporno sva sredstva smo utrošili i više nego ta dva i po miliona eura što dobili od Abu dabi kredita. Kredit nijesmo vraćali iz razloga što nam lokalna uprava u Pljevljima šest godina drži blokiran račun.
Tražili smo od IRF da nam da saglasnost ili aneks ugovora da možemo sa druge kćerke kompanije da izmirimo obavezu, nikad se nijesu javili niti pokazali imalo volje i želje da izađu u susret i da omoguće mirnim putem da se izmiruju obaveze po dobijenom kreditu”, rekao je za TV Vijesti Brković.
Dodao je da se prethodna Vlada nije bavila proizvodnjom.
“Nju nije interesovala ni proizvodnja, ni izvoz ni zapošljavanje. To je bila više šminkerska Vlada koja je političkom pričom, a to su naravno glasači i kaznili”, zaključio je Brković. U SDT saslušan je danas i Ljubo Perišić – vlasnik firme “Eko Per” iz Šavnika koja flašira vodu “Diva”, a koji je takođe osumnjičen za nezakonite radnje u projektu ADMAS.
Osim kredita odobrenih Brkovićevoj i Perišićevoj firmi, pod istragom tužilaštva su i krediti odobreni firmama „IM Gradina” iz Rožaja, “Milkraft” iz Bijelog Polja, mesnoj industriji „Goranović”, „Eko per”, mljekara „Nika”, „Mesopromet Franca”, HN „Durmitor Žabljak”…