Nekoliko nekadašnjih radnica danilovgradske kompanije „Crnagoracoop“ AD, koja je dijelom u državnom vlasništvu, ostalo je bez 12 plata koje su ih sledovale po Zakonu o radu, nakon što su otišle na porodiljsko odsustvo. Iako je za neke od njih kršenje zakona potvrdio i sud, do svog novca po svemu sudeći neće moći doći, jer je država omogućila da većinski vlasnik kompanije – porodica biznismena Slobodana Babića, uspije da izbjegne plaćanje tih i drugih brojnih dugova povjerilaca. To je epilog istraživanja koje je sprovela Mreža za istraživanje organizovanog kriminala i korupcije – LUPA.
– Još 2015. godine obraćala sam se Odsjeku za inspekciju rada – Uprave za inspekcijske poslove i tražila od njih pomoć, s obzirom da nisam dobila ni jednu platu od kada sam potpisala Rješenje o porodiljskom odsustvu u kompaniji „Crnagoracoop“ AD, u kojoj sam radila. Isti problem su imale još tri moje koleginice. Iz Uprave za inspekcijske poslove me nikada nisu obavijestili da li su izvršili inspekcijski nadzor i da li je moj tadašnji poslodavac kažnjen zbog nepoštovanja Zakona o radu – rekla je bivša radnica danilovgradske kompanije, koja je željela da ostane anonimna. Istakla je da je jedini način da dobije svoj novac bio da podnese tužbu sudu.
– To sam i učinila i nakon nekoliko održanih ročišta donesena je presuda u moju korist, odnosno da mi se isplate sve neisplaćene zarade dok sam bila na porodiljskom odsustvu – kazala je bivša radnica preduzeća „Crnagoracoop“ AD. Ipak, ta pravosnažna presuda ostala je samo prazno slovo na papiru. Ni izvršitelj, kazala je bivša radnica firme iz Danilovgrada, nije mogao da pronađe način da naplati dugove.
– Rečeno mi je da je račun kompanije „Crnagoracoop“ AD blokiran zbog neplaćenih dugovanja prema nekim drugim povjeriocima i da izvršitelj nije mogao da pronađe slobodnu imovinu te kompanije od koje može da se naplati iznos od nekoliko hiljada eura, koji mi je dodijeljen pravosnažnom presudom – rekla je sagovornica.
Na osnovu podataka prikupljenih u istraživanju može se zaključiti da je država omogućila da većinski vlasnik kompanije „Crnagoracoop“ AD godinama uspješno izbjegava plaćanje dugova naraslih tokom poslovanja.
Naime, većinski vlasnik je sa kompanijom „Crnagoracoop“ AD gomilao dugove, koje godinama nije plaćao, dok je sa druge strane uspješno poslovao sa svojom drugom firmom, sličnog naziva – „Crnagoracoop NB“, koja ima istu djelatnost – „prerada čaja i kafe“ i koja je preuzela veći dio imovine i zaposlene blokiranog akcionarskog društva „Crnagoracoop“ AD. To se može vidjeti u podacima Poreske uprave i dokumentaciji Centralnog registra privrednih subjekata (CRPS).
Iako je podnijeto nekoliko krivičnih prijava protiv firme „Crnagoracoop“ AD i Slobodana Babića, nema podataka da je do danas neka od njih rezultirala sudskim predmetom, po nalogu tužilaštva. Centar za istraživačko novinarstvo (CIN-CG) je u januaru 2017. godine objavio da tužilaštvo istražuje rad kompanije “Crnagorakop” AD i da su tada bila aktivna dva krivična predmeta. Objavili su da je jedan od predmeta preuzelo Specijalno državno tužilaštvo (SDT), na čijem je čelu glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić.
Novinar Lupe kontaktirao je tužilaštvo kako bi provjerio šta se u međuvremenu dogodilo sa tim predmetima.
– Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici je po prijavi advokata A.A. formiralo predmet protiv B. S. (Slobodana Babića), odgovornog lica u privrednom društvu “Crnagoracoop” AD, zbog krivičnih djela oštećenje povjerioca, povreda prava i socijalnog osiguranja i povreda prava iz rada, koji je okončan 30. decembra 2016. godine donošenjem rješenja o odbačaju krivične prijave. Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici ne daje informacije da li je u odnosu na bilo koje pravno ili fizičko lice pokrenut postupak ili ne, već daje informacije o fazi u kojoj se nalazi konkretan predmet formiran na osnovu konkretne krivične prijave – saopšteno je iz ODT Podgorica. Tako je ostalo nepoznato šta je sa predmetom koji je pokrenulo SDT i da li je on nakon nekoliko godina okončan.
U ODT Podgorica bio je ranije formiran i predmet po prijavi Mreže za afirmaciju nevladinog sektora MANS, zbog sumnje u zakonitost procesa privatizacije i uvođenja stečaja u firmi “Crnagoracop” AD. Ipak tužilaštvo ni u tom predmetu nije našlo dokaze da je bilo nezakonitosti.
Prijavili gubitak od 3,4 miliona eura
U podacima Poreske uprave može se vidjeti da je “Crnagoracoop” AD na kraju prošle godine prijavila gubitak od oko 3,4 miliona eura. Radi se o gubitku koji se uvećavao iz godine u godinu. Prijavljeno je da imaju nekretnine, postrojenja i opremu vrijednu svega 36.945 eura, ali i obrtna sredstva od 661.602 eura. Nisu imali prihoda od prodaje u 2018. godini. Sa druge strane, kompanija “Crnagoracoop NB” u prošloj godini imala je prihod od prodaje 1.086.249 eura i poslovala je pozitivno. Interesantno je da ta firma ima prijavljenu stalnu imovinu od oko četiri miliona eura.
Država Crna Gora je akcionar u kompaniji “Crnagoracoop” AD preko Investiciono – razvojnog fonda, Republičkog fonda penzijsko – invalidskog osiguranja i Zavoda za zapošljavanje Crne Gore. U podacima CRPS može se vidjeti da je većinski vlasnik “Crnagorakop AD” sa 51 odsto kapitala “Crnagorakop NB”, u kojoj su vlasnici Slobodan Babić i njegov otac Nedjeljko Babić.
Babić: Čekamo da dobijemo sudske sporove da isplatimo obaveze
Novinar Lupe je kontaktirao Slobodana Babića, koji je kazao da je račun kompanije u blokadi zbog sudskih rješenja. Nakon što mu je ukazano na to da je veći dio imovine prebačen sa blokirane kompanije na onu koja posluje pozitivno, Babić se uznemirio.
– Odakle vam sloboda da mene zovete i postavljate mi pitanja na osnovu gradskih informacija. Izvolite pođite u institucije pa se informišite. Zovete me kao da ste neki inspektor na saslušanje. Pitali ste me zašto porodilje nisu isplaćene. Čekamo kako one tako i mi radnici Crnagoracoop AD da dobijemo neke sudske sporove i da izmirimo obeveze, na čelu sa mnom. I šta vi sad mene ispitujete kao da ste iz privrednog kriminala – rekao je Babić.
Krijumčarenje kafe i bombaški napad
CIN-CG je 2017. godine objavio i da je “Crnagorakop NB” iz Danilovgrada pominjana u Bosni i Hercegovini u vezi krijumčarenja kafe. U martu 2012. godine na graničnom prelazu Klobuk carinici su pronašli 104 kilograma skrivene kafe iz danilovgradske firme, koja je trebalo ilegalno da uđe u tu susjednu zemlju. Uvoznik te redovne pošiljke je bila firma “Crnagorakop NB” sa sjedištem u Trebinju, a pošiljalac istoimena firma iz Danilovgrada. Nelegalna roba je tada privremeno oduzeta. Mediji u Crnoj Gori su u novembru 2017. godine objavili da je u podgoričkom Siti Kvartu eksplodirala bomba, koja je bila postavljena ispod automobila “audi” Slobodana Babića. U tom napadu nije bilo povrijeđenih, a nema podataka da je policija do danas otkrila napadače i motiv.
Autor: Stanko Radulović