Upravna zgrada kompanije “13. Jul Plantaže”

Osnovnom državnom tužilaštvu (ODT) u Podgorici danas je dostavljena dokumentacija o neuspjelom i navodno namještenom – koruptivnom poslu, koji je državnu kompaniju “13. Jul Plantaže” koštao više od 3,5 miliona eura. Radi se o dokumentaciji koja je mjesecima skrivana od Mreže za istraživanje organizovanog kriminala i korupcija – LUPA, a do koje je uspjela da dođe nikšićka organizacija “Alternativa Crna Gora”, koja je podnijela prijavu tužilaštvu.

Sve je počelo kada je kompanija “13. Jul Plantaže”, na čijem je čelu tada bila izvršna direktorka Verica Maraš, 17. novembra 2009. godine raspisala Javni poziv za izbor investitora radi ulaska u zajedničku investiciju u projektu “rješavanje problematike dijela otpadnih sirovina, koje nastaju u procesu obavljanja djelatnosti firme”.

Kompanija OMP Engineering doo, koja je osnovana tri dana kasnije – 20. novembra 2009. godine dostavila je ponudu 12. januara 2010. godine. To ukazuje da su njeni osnivači, vrlo vjerovatno, unaprijed znali da državna kompanija pokreće posao sa rješavanjem problematike dijela otpadnih sirovina. Interesantno je da su među osnivačima firme OMP Engineering doo – Oleg Obradović i Miodrag Ivanović, optuženi u aferi “Telekom” – u kojoj je ulogu imala i Ana Đukanović, sestra predsjednika države i šefa Demokratske partije socijalista (DPS) Mila Đukanovića.

Kako se tvrdi u dokumentaciji, nakon sprovedenih pregovora kompanija “13. Jul Plantaže” i OMP Engineering zaključili su 20. septembra 2009. godine Ugovor o osnivanju zajedničke kćerke kompanije Plant-OMP doo, koja je trebala da proivodi brikete od lozovine. Ukupni upisani kapital te novoformirane kompanije bio je 25.000 eura, dok je procenat vlasništva u njoj podijeljen imeđu osnivača (50 – 50 odsto).

Firma Plant-OMP doo nikada nije počela da radi, iako je kompanija “Plantaže” u nju uložila oko 1,46 miliona eura. Nekoliko godina kasnije kompanija OMP Engineering doo pokrenula je 27. novembra 2014. godine predmet pred Privrednim sudom protiv “13. Jul Plantaže”, zbog navodnog neizvršavanja ugovornih obaveza. Tužbom su tražili isplatu više od šest miliona eura. U tom sudskom postupku Ana Đukanović je bila angažovana i kao jedan od advokata kompanije “13. Jul Plantaže”, koja je u međuvremenu podnijela i kontra-tužbu. Za sada nema zvaničnih podataka koliko su koštale advokatske usluge, ali se procjenjuje da se radi o šestocifrenom iznosu.

Verica Maraš je 20. septembra 2019. formirala komisiju koja se bavila problemom sa kompanijom OMP Engineering doo, koja je 18. novembra 2019. godine dostavila “Plantažama” inicijalni predlog o mirnom rješavanju spora putem zaključenja vansudskog poravnanja.

Komisija, u kojoj su bili Miroslav Vuković, Davorka Kodžulović, Dušan Kankaraš, Luka Mišović, Goran Brnović, Nevenka Kavarić i Bojana Đurišić, podnijela je 6. decembra 2019. godine izvještaj o toku sudskog postupka i pravnim razlozima za zaključenje vansudskog poravnanja. Odbor direktora, na čelu sa predsjednikom Veselinom Vukotićem, 13. marta 2020. godine donio je odluku da se usvoji predlog za vansudsko poravnanje sa kompanijom OMP Engineering doo, koji je dostavila Verica Maraš i dva člana Odbora direktora profesor dr. Božo Mihailović i Dušan Perović.

“Odbor direktora nalaže da se po predogu iz tačke 1 ove odluke zaključi poravnanje sa OMP Enngineering doo Podgorica na način da im se u svojinu prenese zemljište u površini cca 37.000 m2, koje predstavlja dio zemljišta obuhvaćenog LSL “Skladišno – poslovna zona Donji Kokoti” i isplati novčani iznos u visinu od 350.000 eura. Odbor direktora nalaže da se izradi geodetski elaborat, kojim će se iz ukupne površine obuhvaćene LSL “Skladišno – poslovna zona” isparcelisati površina od cca 37.000 m2. Odbor direktora nalaže da se novčani iznos od 350.000 eura uplati na račun OMP Engineering doo Podgorica do kraja mjeseca septembra tekuće godine”, piše u odluci Odbora direktora kompanije “13. Jul Plantaže”.

Sporna odluka Odbora direktora

Kod notarke Tanje Čepić 23. aprila 2020. godine Verica Maraš i Oleg Obradović su sačini Zapis o potvrdi private isprave. U tom notarskom zapisu evidentirane su odluke kompanija o zaključenju vansudskog poravnanja i konstatovali da je “predmet ugovora prenos cjelokupnog udjela koji prenosilac (OMP Engineering doo) ima u doo “Plant-OMP” na primaoca (“13. Jul Plantaže”) za iznos od 1.398.474 eura.

Potcijenili vrijednost svog zemljišta

Vansudskim poravnanjem ugovoreno je da kompanija OMP Engineering doo svoj udio od 50 odsto u firmi “Plant-OMP” prenese na državnu firmu “13. Jul Plantaže” kada im se uplati na račun 350.000 eura i preda u svojinu 37.000 m2 zemljišta u podgoričkom naselju Donji Kokoti. Procijenjeno je da je time firma OMP Engineering doo obeštećena za iznos od 1.398.474 eura. To znači da su čelnici državne kompanije procijenili da njihovo zemljište od 37.000 m2 vrijedi 1.048.474 eura, odnosno oko 28 eura po metru kvadratnom. Time su vrijednost svog zemljišta podcijenili za oko 430.000 eura, s obzirom da je kvadrat zemljišta u Skladišno – poslovnoj zoni Donji Kokoti tada vrijedio oko 40 eura. To dokazuje i tender koji je kompanija “13. Jul Plantaže” pokrenula tokom prošle godine za prodaju zemljišta u Donjim Kokotima po najnižoj – početnoj cijeni od 37,45 eura po metru kvadratnom.

Javni poziv kompanije “13. Jul Plantaže” objavljen prošle godine                             Foto: me.ekapija.com

U dokumentaciji se može vidjeti da ukoliko državna kompanija ne prenese tokom 2020. godine zemljište od 37.000 kvadrata na kompaniju OMP Engineering da će ta privatna firma moći da raskine ugovor i da sudskim putem potražuje odštetu od 1.048.474 eura sa zateznim kamatama. Prenos zemljišta međutim nije okončan u dogovorenom roku, tako da je OMP Engineering početkom jula ove godine podnijela novu tužbu protiv kompanije “13. Jul Plantaže” zbog propalog vansudskog poravnanja, objavili su ranije mediji.

Vještak: OMP Engineering pogrešno instalirao opremu u firmi Plant-OMP

Vansudsko poravnanje, koje je usvojio Odbor direktora na čelu sa Veselinom Vukotićem, posebno je problematično s obzirom da je državna kompanija ranije imala šansu da dobije sudski predmet sa svojim nekadašnjim partnerima iz firme OMP Engineering. Naime, sudski vještak mašinske struke Goran Dedić utvrdio je još 2019. godine da je oprema koju je za potrebe kompanije Plant-OMP instalirala firma OMP Engineering bila loša i da nikada ne bi mogla da proradi i omogući proizvodnju.

Dedić je za istraživački portal LUPA potvrdio da je u nalazu koji je sačinio evidentirano da je “proizvodna linija pogrešno instalirana i da su postojali brojni nedostaci na njoj, tako da nije mogla proizvoditi brikete od lozovine”.

“Prema podacima koje sam dobio sve je rađeno prilično čudno. Oprema je imala nedostatke. U mom nalazu to nije detaljno napisano, ali primijetio sam i da je oprema bila stara i da je bila farbana. Obaveza kompanije OMP Engineering je bila nabavka i instalacija opreme, dok je obaveza “Plantaža” bila da se obezbijedi sirovina i zemljište za rad kompanije Plant-OMP. Dobio sam i određene nepotvrđene informacije da iz kompanije “13. Jul Plantaže” nisu adekvatno kontrolisali šta je tamo rađeno” , rekao je Dedić.

Autor: Vladimir Otašević