Vešović i Otašević na dodjeli nagrada za istraživačko novinarstvo                                               Foto: Ivan Petrović/DAN

Urednik Mreže za istraživanje organizovanog kriminala i korupcije – LUPA Vladimir Otašević, novinar dnevnog lista “Dan” Marko Vešović i Balkanske mreže za istraživačko novinarstvo BIRN Saša Dragojlo dobitnici su treće godišnje nagrade EU za istraživačko novinarstvo u Crnoj Gori.

Otašević, Vešović i Dragojlo su vrijednu nagradu dobili za istraživanje o milionskim poslovima sina Svetozara Marovića u Srbiji, koje je realizovano u okviru projekta BIRN-a i istraživačkog portala LUPA.

Novinarke Biljana Matijašević i Alisa Hajdarpašić dobitnice su nagrade za istraživačko novinarstvo za tekst “Ćerke predsjednika Azerbejdžana vlasnice Porto Novog” koji je objavio Centar za istraživačko novinarstvo (CIN-CG).

Drugu nagradu dobila je Svetlana Đokić za serijal Put osvete, emitovan na TV Vijesti.

Marko Vešović kazao je da je nagrada podsticaj za istraživačko novinarstvo koje je od presudnog značaja za osvajanje novih demokratskih sloboda.

“Ova nagrada je vrlo važan podsticaj da nastavimo da se bavimo istraživačkim novinarstvom, jer nije nikakva tajna i nije ništa novo ali treba uvijek isticati – mislim da je u ovom trenutku u Crnoj Gori istraživačko novinarstvo od presudno važnog značaja da osvajamo nove demokratske slobode i da u istini pravimo neko društvo po mjeri moderne evropske demokratije 21. vijeka”, istakao je Vešović. Dodao je da i dalje postoje moćinici kojima se iz raznoraznih razloga omogućava da brutalno krše zakone bez ikakvih posljedica što je pokazala i priča za koju je sa kolegama dobilo nagradu.

Detalj sa dodjele nagrada

Vladimir Otašević je kazao da je istraživačko novinarstvo izuzetno važno za svako demokratsko društvo.

“Bez kvalitetnog istraživačkog novinarstva nema ni uspješne borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije. Svjedoci smo da novinari istraživači godinama otkrivaju brojne zloupotrebe i kriminalne aktivnosti visokih državnih zvaničnika, koje kasnije, kad za to postoji politička volja, bivaju procesuirane i dobiju tužilački i sudski epilog”, rekao je Otašević.

Dejan Milovac iz Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS), koji je dobio specijalnu nagradu za doprinose u istraživačkom novinarstvu, kazao je da je ta organizacija aplicirala sa pričom o korupciji opozicionog gradonačelnika, što je dodatan izazov, jer, kako je kazao, takve priče su rijetke i izazovne.

“Ova priča je pokazala da korupcija ne stanuje samo na adresama vlasti i da imamo slučajeva gdje pojedni opozicioni funkcioneri kad dobiju vlast imaju tu tendenciju da budu korumpirani”, rekao je Milovac. On je povodom priče o slobodnom pristupu informacija kazao da su novinari jako dugo čekali da Zakon koji reguliše tu oblast uđe u proceduru.

“Ova konkretna priča o poslovima Bata Carevića je sto procentno urađeno kroz slobodan pristup informacijama i nešto terenskog rada… Jutros smo dobili odgovor od jedne institcije koja nam je izračunala troškove pristupa informacijama u iznosu od 15 hiljada eura, Vi imate pristup informacijama, ali ga u stvari nemate”, rekao je Milovac. Dodao je da mnogo priča nije napisano jer se ne primjenjuje Zakon o slobodnom pristupu informacijama i kazao da je tekst o gradonačelniku Budve Marka Carevića napisan uglavnom na osnovu njega.

Novinarka Biljana Matijašević je kazala da joj je izuzetna čast dobiti ovu nagradu i izrazila zahvalnost delegaciji Evorpske unije.

“Znamo svi da nije lako biti istraživački novinar u Crnoj Gori zbog dugogodišnje prakse tajnih podataka i zatvorenih institucija, ali nadamo se da će to brzo da se mijenja. Čuli smo ohrabrujuće riječi od ministarke. Poručila bih ministarki da nam pomogne i da podsjeti institucije da postoji Zakon o slobodnom pristupu informacijama, kakav da je, ali dok ne dobijemo bolji da nam omogući da se dalje bavimo istraživačkim radom, a mojim kolegama bi poručila da se bave istraživačkim radom bez obzira na sve prepreke, jer se trud isplati. Bez obzira koliko je teško doći do infomacije, trud se isplati”, kazala je Matijašević.

Novinarka Alisa Hajdarpašić je istakla da se nada da će kao što nagrada predstavlja podstrek za dalji rad za nju kao mladoj novinarki, da će priča biti opomena za sve koji zloupotrebljavaju moć i javne funkcije za lično bogaćenje, da sve što rade može biti otkriveno.

Ministarka javne uprave i medija Tamara Srzentić rekla je da treba stvoriti ambijent za bezbjedno istraživačko novinarstvo .

“Tamo gde su mediji slobodni da istražuju to su demokratska društva. Biljana, Alisa, Svetlana, Vladimire, Saša, Marko i Dejane hvala vam što ste hrabri, istrajni i što govorite u ime onih koji nemaju vašu snagu da istupe. Hvala Vam što vašim pisanjem doprinosite da Crna Gora bude bolje mjesto za život. Ponosno je društvo koje vas ima ” rekla je Srzentić u EU info centru gdje su dodijeljene nagrade za istraživačko novinarstvo za Zapadni Balkan i Tursku. Šefica Delegacije EU Oana Kristina Popa je u online poruci ukazala na važnost slobode medija i istraživackog etičkog novinarstva.