Bivši čelnik nekadašnje vladine Agencije za promociju stranih investicija (MIPA) Miloš Jovanović reagovao je povodom teksta pod naslovom: “BIVŠI ČELNIK MIPA-e PREKRŠIO ZAKON: Miloš Jovanović sakrio firmu vrijednu više od 800 hiljada eura”. Jovanović tvrdi da nije prekršio Zakon o sprječavanju korupcije.
“U tekstu objavljenom na portalu LUPA u naslovu teksta ste me osudili, uzimajući ulogu Suda za prekršaje, da sam ‘prekršio zakon’, iako ste informisani od mene (prilikom odgovora na Vašu viber poruku) – da nisam prekršio zakon. Trebali ste makar Agenciju za sprečavanje korupcije oficijalno da pitate za mišljenje, a ne da me ‘osudite’ sa mišljenjem jedne od NVO. S obzirom na činjenicu da sam u obavezi dvije godine nakon prestanka javne funkcije da podnesem izvještaj o prihodima Agenciji za sprečavanje korupcije, ja sam to uredno uradio prije 31. marta 2021. godine. Dakle, ja sam prijavio direktno moje 100 odsto vlasništo u pravnom društvu Invetment Vehicle doo. Agenciji za sprečavanje korupcije sam prijavio i da sam direktor u akcionarskom društvu Sambic AD i da primam prihod u vidu plate. Sve uredno prijavljeno i zavedeno. U kojim je drugim pravnim licima pravno lice Investment vehicle doo vlasnik akcija, nisam bio u obavezi da prijavim. To vi možete da istražujete, ukoliko je u interesu javnosti i da javno objavite, ali ja nisam prekršio zakon, niti ste vi institucija koja može takve tvrdnje javno kategorički da iznese. Time ste maliciozno iskoristili svoju profesiju i pristup javnom glasilu, čime ste ugrozili moje ljudsko pravo pravo na presumpciju nevinosti, a nakon toga i ostala moja građanska i ljudska prava. Dodatno, pokušali ste da srozate moj ugled i predstavite me u javnosti kao osobu koja se bavi nečasnim radnjama, iako sam ja naveo da ću se bilo kojoj instituciji rado odazvati. Prekršili ste više članova Kodeksa novinara”, kazao je između ostalog u reagovanju Jovanović.
Dodao je da nikad u svom životu nije bio u Kanadi.
“Dakle ni u teoriji nisam mogao da se vozim helikopterom u dotičnoj zemlji. Time ste, između ostalih, prekršili član 2 Kodeksa novinara, koji kaže da je novinarska ‘obaveza je da ih stavlja u pravilan kontekst i onemogući njihovu zloupotrebu, bilo da se radi o tekstu, slici ili tonu. Glasine i pretpostavke moraju se nedvosmisleno naznačiti kao takve’. Vi ste ponovili laž iz teksta iz 2015. godine(objavljenom u dnevnoj novini Vijesti), na koji ja ranije nisam reagovao. Da se bavite novinarskom profesijom sa najvišim moralnim i etičkim standardima (ja lično smatram da novinarski posao treba da bude pozitivna i najbolja srž svakog društva), ne bi mijenjali teze i predstavljali vlasništvo akcija kao direktno vlasništvo nepokretne imovine. Naime, trebali ste, u svrhu pravog informisanja javnosti, da uradite istraživanje potraživanja, dugova i ostalih ingredijenata koji čine poslovanje jedne kompanije. Dakle, imovinu ne čine samo nepokretne stvari u posjedu, već npr. i dugovi ili kreditiranja koja kompanija ima, ali i ostale stvari. Svi ingredijenti ulaze u vrijednost akcija koje neko posjeduje. Ni jedan zakon u Crnoj Gori ne umanjuje moje građansko pravo da se kao privatna individua bavim biznisom, osnivanjem i razvijanjem kompanija, baš naprotiv. Naglasio sam da sam uvijek dostupan bilo kom državnom organu i da sam lično vrlo entuzijastičan povodom najavljenog Zakona o porijeklu imovine, ali vi u ostatku teksta konstantno pokušavate da srozate moj ugled i da mi nanesete psihičku i materijalnu štetu, dovodeći moje ime u vezu sa potencijalnim zakulisanim radnjama”, rekao je Jovanović.
Istakao je i dio teksta u kojem je navedeno da su putovanja bila dok je radio u državnoj upravi i primao 800 eura.
“To je još jedna neistina iz ponovljenog teksta iz 2015. godine. Ta putovanja su bila prije nego što sam radio u državnoj upravi, privatna putovanja, a to sam i naglasio prilikom davanja komentara na tekst iz 2015. godine (koji je više puta ponavljan), međutim to se u međuvremenu ‘izgubilo u prevodu’. Maliciozno, zar ne? Postoje datumi na slikama koji to potvrđuju, ali imam i svjedoke za to. Time ste prekršili više članova Kodeksa novinara, a imeđu ostalih i član broj 7 koji kaže da je ‘ novinar/novinarka je dužan/dužna da se krajnje pažljivo odnosi prema privatnom životu ljudi. Pravo na privatnost obrnuto je srazmjerno značaju javne funkcije koju pojedinac obavlja, ali je i u tim slučajevima nužno poštovati ljudsko dostojanstvo.’ S obzirom da sam ja u vrijeme putovanja živio i studirao u Milanu, imao punu stipendiju regije Lombardije i putovao, većinom kod bližnjih rođaka, vi ste meni srozali čast i ugled aludirajući na druge stvari. Takođe, navodeći šale koje sam tada razmjenjivao sa drugovima na društvenoj mreži Fejsbuk, pokušavate da mistifikujete ‘odakle meni novac za putovanja’. Objavljujući šaljive komentare sa prijateljima, koji nisu u svrsi javnog interesa, pokušavate frapantno da spinujete javnost u potpuno drugom smjeru. Ovaj put ću odgovoriti, jer ljudsko dostojanstvo i dignitet kojim se ponosim, ne dozvoljavam da neko sroza, kombinujući efekte ličnog animoziteta i želje za slavom, a nauštrb dostojanstva i novinarske profesije”, kazao je Jovanović.
ODGOVOR NOVINARA: Zakon nije ispoštovan
Podaci koji su iznijeti u istraživačkom tekstu pod naslovom: “BIVŠI ČELNIK MIPA-e PREKRŠIO ZAKON: Miloš Jovanović sakrio firmu vrijednu više od 800 hiljada eura” nastali su na osnovu zvaničnih podataka državnih institucija, kombinovanih sa izjavama relevantne organizacije koja se na ekspertskom nivou bavi sa Zakonom o sprječavanju korupcije. Shodno Kodeksu novinara/novinarki Crne Gore za potrebe istraživanja tražena je izjava druge strane u ovom slučaju sada bivšeg javnog funkcionera Miloša Jovanovića, čija izjava je uredno prenijeta u istraživačkom tekstu. Prilikom pisanja teksta korišćeni su i podaci koji su u ranijim godinama objavljivani u relevantnim medijima, a koji su vezani za Jovanovića. Tako su prenijeti detalji iz teksta pod nazivom “Luksuz Vladinog činovnika: Sa 800 eura od Vegasa do Dubaija”, koji je objavljen u aprilu 2015. godine u dnevnom listu “Vijesti”, a koji nikada nije demantovan što u svom reagovanju potvrđuje i Miloš Jovanović. Ukoliko je bilo šta sporno bilo sa tim tekstom, Jovanović je u prethodnih pet godina mogao da se obrati direktno dnevnom listu “Vijesti”, koji je te podatke objavio i da ih demantuje, što nije uradio. U svom odgovoru na pitanja novinara a i u svom reagovanju Jovanović ne demantuje da Agenciji za sprječavanje korupcije (ASK) nije dostavio podatke o vlasništvu nad vlasničkim akcijama kompanije Sambic AD, što je činjenica. Zakon o sprječavanju korupcije jasno ukazuje na obavezu javnog funkcionera da prijavi vlasništvo u privrednim društvima, što u ovom slučaju nije ispoštovano.
Marko Vešović, novinar istraživačkog portala LUPA