Urbanističko – građevinska inspekcija nekada Uprave za inspekcijske poslove a danas Ministarstva održivog razvoja i turizma (MORT) čekala je punih devet godina da predsjednik države Milo Đukanović pokrene postupak legalizacije bespravno sagrađenih objekata u Nikšiću, kako ti objekti ne bi bili srušeni. To je zaključak istraživanja koje je sprovela Mreža za istraživanje organizovanog kriminala i korupcije – LUPA.
Đukanović u svom rodnom gradu u naselju Kočani, u svom vlasništvu danas ima nelegalno sagrađenu „pomoćnu zgradu“ od 270 kvadrata i „porodičnu stambenu zgradu“ od 63 kvadrata. Samo u prošloj godini građevinska inspekcija srušila je 37 nelegalno sagrađenih objekata.
Iako je u julu 2019. godine evidentirano u Upravi za nekretnine da predsjednik države posjeduje nelegalne objekte, oni nisu interesovali inspekciju. Katastar je evidentirao te građevine tek nakon što ih je otkrila Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) u martu prošle godine. MANS je tada objavio da dva objekta na imanju predsjednika države ne postoje u evidencijama Uprave za nekretnine, Agencija za sprečavanje korupcije (ASK), kao ni na sajtu nikšićkog Sekretarijata za urbanizam, ali se zato vide na snimcima iz vazduha. Iz te nevladine organizacije bezuspješno su tražili da ASK kazni Đukanovića zbog netačnih podataka u njegovom imovinskom kartonu.
Ekipa Mreže LUPA posjedila je prije nekoliko dana rodni grad predsjednika države. Na izlazu iz Nikšića sa lijeve strane puta koji vodi ka Plužinama na mjestu koje se nalazi u neposrednoj blizini jezera Krupac nalazi se imanje Đukanovića. Na ulazu stoji istaknuta građevinska tabla na kojoj piše „Uređenje terena na katastarskoj parceli br. 10/5 KO Kočani sa priključkom na magistralni put M-18 – Obilaznica Nikšić“. Kao investitor naveden je predsjednikov brat Aco Đukanović, dok je izvođač radova kompanija „Bemax“, sa rokom završetka radova – novembar 2019. godine. U podacima Uprave za nekretnine može se vidjeti da se upravo na parceli 10/5 KO Kočani nalazi nelegalno sagrađena „pomoćna zgrada“, koju je Milo Đukanović stekao „razmjenom“. Ko je sagradio taj objekat bez građevinske dozvole nije poznato, ali je činjenica da on postoji na imanju predsjednika koje je opasano debelim betonskim zidovima visokim nešto više od dva metra. Na katastarskoj parceli broj 3, podbroj 2, KO Krupac nalazi se „porodična stambena zgrada“ od 63 kvadrata, koja je takođe sagrađena bez dozvole, a koju je predsjednik stekao kupovinom.
U članu 326 a Krivičnog zakonika Crne Gore piše: „Ko protivno propisima o planiranju prostora i izgradnji objekata započne građenje objekta bez prethodno podnijete prijave i dokumentacije za građenje ili gradi objekat suprotno revidovanom glavnom projektu ili odluci nadležnog organa o zabrani građenja, kazniće se zatvorom od šest mjeseci do pet godina”.
U postupku legalizacije objekti sagrađeni 2010. godine
Mreža LUPA pitala je Ministarstvo održivog razvoja i turizma da li će urbanističko – građevinski inspektori reagovati i primijeniti zakonske norme kad su u putanju nelegalno sagrađeni objekat Đukanovića na parceli 10/5 KO Kočani.
– Nakon izvršenog uvida u službenu evidenciju, vertikalni i kosi orto foto snimak, dostupan na sajtu Ministarstva održivog razvoja i turizma (www.mrt.gov.me),utvrđeno je da se predmetni objekat nalazi na istom. Takođe, na osnovu izvršenog uvida u evidenciju Uprave za nekretnine, utvrđeno je da je predmetni objekat izgrađen 2010. godine, upisan na katastarskoj parceli broj 10, podbroj 5, KO Kočani u Nikšiću, kao objekat sa teretima i ograničenjima. Isti nema građevinsku i upotrebnu dozvolu, kao što ste i naveli u zahtjevu – piše u odgovoru ministarstva.
Dodaje se da shodno članu 235 i 235 a Zakona o planiranju prostora i izgradnji objekata vlasnik objekata evidentiranih na orto foto snimku može podnijeti zahtjev za legalizaciju bespravnog objekta nadležnom organu lokalne uprave u roku od devet mjeseci od dana stupanja na snagu ovog zakona.
– Postupci legalizacije pokrenuti u roku iz člana 235 navedenog zakona, za koje nije donijeto rješenje o legalizaciji, okončaće se u skladu sa Zakonom o planiranju prostora i izgradnji objekata. Takođe, shodno navedenom članu zakona, nadležni organi lokalne uprave će po službenoj dužnosti utvrditi ispunjenost uslova za donošenje rješenja o legalizaciji. U skladu sa Zakonom o planiranju prostora i izgradnji objekata, predat je zahtjev za legalizaciju predmetnog objekta, a postupak koji je u nadležnosti Opštine Nikšić je u toku. Dakle, nakon završetka postupka kod loklane uprave steći će se uslovi za eventualna postupanja Ministarstva održivog razvoja i turizma – poručili su iz te državne institucije.
Novinar je po Zakonu o slobodnom pristupu informacijama poslao pitanja 19. juna ove godine i Opštini Nikšić – da li je predsjednik države platio naknadu za komunalno opremanje građevinskog zemljišta za bespravno sagrađene objekate, kao i koliko iznosi ta naknada, međutim odgovor nije stigao do objave teksta. Interesantno je da je samo četiri dana nakon što je Mreža LUPA poslala zahtjev sa pitanjima Opštini Nikšić, dana 23. juna 2020. godine Đukanović prijavio Agenciji za sprječavanje korupcije (ASK) nelegalno sagrađene objekte u Kočanima, sa punih deset godina zakašnjenja.
Mediji su u martu ove godine objavili da je glavni urbanističko – građevinski inspektor Slađan Raičković saopštio da su inspektori od početka godine sproveli 174 inspekcijska nadzora i da je tokom 2019. godine srušeno 37 nelegalnih objekata. Između ostalog, 6. marta 2019. godine MORT je na svom zvaničnom sajtu objavio da je srušen nelegalno sagrađeni objekat u Paljuškovu u Opštini Bar, ne navodeći ime investitora, koji je bio dužan da prijavi gradnju uz svu dokumentaciju predviđenu Zakonom. U tom saopštenju je navedeno da “neprijavljivanje gradnje, kao u navedenom slučaju, jeste krivično djelo”.
Dana 13. juna 2019. godine MORT je objavio i da je Urbanističko-građevinska inspekcija uklonila dan ranije nelegalno postavljenu metalnu konstrukciju sa krova postojećeg stambenog objekta, na katastarskoj parceli br. 1327 KO Sveti Stefan, tzv. Plava vila, u vlasništvu investitora – kompanije „Aramont”.
Tokom ranijih godina mediji su objavili nekoliko tekstova u kojim je pisano da se po nalogu inspekcije bagerima ruše nelegalno sagrađeni djelovi kuća i kuće porodica, koje zbog lošeg imovnog stanja nisu nadležnim prijavile građevinske radove.
Sa druge strane, porodica predsjednika Đukanovića je imućna, tako da nisu imali problem finansijske prirode kako bi prijavili radove na izgradnji objekata na katastarskim parcelama 10/5 i 3/2 u Kočanima.
“Država bi trebala da sruši svaki nelegalni objekat”
Ministarstvo održivog razvoja i turizma 10. juna 2020. godine objavilo je na svom zvaničnom tviter nalogu da je počelo rušenje nelegalno sagrađenog objekta (konaka) Mitropolije crnogorsko primorske (MCP) u Zoganju – Opština Ulcinj, koji je građen suprotno zakonu, bez podnesene prijave za građenje i dokumentacije iz člana 91 Zakona o planiranju prostora i izgradnji objekata. Dio javnosti to je protumačio kao pritisak na MCP zbog sukoba sa vladajućom Demokratskom partijom socijalista (DPS) oko novog Zakona o slobodi vjeroispovijesti, iako se postavlja pitanje zašto gradnja tog objekta nije prijavljena nadležnima. Predsjednik Skupštine Crne Gore Ivan Brajović saopštio je isti dan kad je srušen konak MCP da bi država Crna Gora trebalo da sruši svaki nelegalni objekat, te da o tome uopšte ne bi trebalo da se razgovara.
“Mi smo uređena država i ne treba ovdje držati priče o tome da li se srušio neki nelegalni objekat, bila to crkva ili neki drugi. Ova država treba da sruši svaki nelegalni objekat”, poručio je Brajović. Postavlja se pitanje da li Brajović isto misli i kad su u pitanju nelegalno sagrađeni objekti njegovog koalicionog partnera, predsjednika države.
Autor: Stanko Radulović