Foto: Dnevno

Protiv državne revizorke Snežane Miljić u novembru 2018. godine podnijeta je krivična prijava za falsifikovanje dokumentacije na konkursu za raspodjelu stambenog kredita u iznosu od 40.000 eura, koji je dodjeljivan preko Vlade Crne Gore, na čijem je čelu tada bio premijer Duško Marković.

Prema podacima do kojih je došla Mreža za istraživanje organizovanog kriminala i korupcije – LUPA, Miljić je 5. oktobra 2017. godine uspjela u arhivi Državne revizorske institucije (DRI), pod punom materijalnom i krivičnom odgovornošću, da zavede pod istim brojem dvije različite izjave za potrebe Komisije za stambena pitanja DRI.

U jednoj izjavi navela je da stanuje kod svoje majke, da bi u drugoj izjavi navela da je podstanarka.

Upravo druga izjava trebala joj je kako bi dobila više poena u odnosu na kolege i dobila stambeni kredit.

Krivična prijava je u novembru 2018. godine podnijeta i protiv arhivara u DRI Vladana Stanišića, koji je zaveo dvije sporne izjave pod istim brojem.

Iz dokumentacije Osnovnog državnog tužilaštva Foto: LUPA

LUPA je iz Osnovnog državnog tužilaštva (ODT) Podgorica dobila dokumentaciju koja pokazuje da je nakon nekoliko godina došlo do zastare krivičnog gonjenja.

Postupajući tužilac u tom predmetu bila je Romina Vlahović, koja je prije dedetak godina presudom Osnovnog suda u Podgorici osuđena zbog krađe pomada i kažnjena sa 5.000 eura.

Tu prvostepenu presudu oborio je Viši sud, nakon čega je Vlahovićeva vraćena na posao u Tužilaštvu 2014. godine.

Kad je u pitanju predmet vezan za državnu revizorku Miljić, u obrazloženju svoje odluke tužiteljka Vlahović je navela da je zastara nastupila 5. oktobra 2020. godine.

“Imajući u vidu da je Više državno tužilaštvo u Podgorici aktom kt. br. 282/20 od 24. decembra 2020. godine dostavilo ovom tužilaštvu predmetnu krivičnu prijavu od 5. novembra 2018. godine iz koje proizilazi da je prijavljena Snežana Miljić dana 5. oktobra 2017. godine upotrijebila kao pravu lažnu, odnosno neistinitu ispravu – izjavu o adresi stanovanja broj 4020/17-06-1144/26, tako što je istu shodno oglasu za rješavanje stambenih potreba zaposlenih dostavila Komisiji za stambena pitanja DRI, te da je prijavljeni Vladan Stanišić – upisničar u DRI dana 5. oktobra 2017. godine, prethodno zaveo i ovjerio pod navedenim brojem navedenu lažnu, odnosno neistinitu ispravu, te činjenicu da je članom 124 st. 1 tač. 6 Krivičnog zakonika Crne Gore propisano da se krivično gonjenje ne može preduzeti kada protekne tri godine od izvršenja krivičnog djela za koje se po zakonu može izreći kazna zatvora preko jedne godine, a kako je u konkretnom slučaju prijavljeno krivično djelo falsifikovanje isprave iz čl. 412 st. 1 Krivičnog zakonika Crne Gore, za koje djelo je propisana kazna zatvora do tri godine, to je relativna zastarjeost krivičnog gonjenja nastupila 5. oktobra 2020. godine”, piše između ostalog u rješenju koje je 29. januara 2021. godine donijela tužiteljka Vlahović.

Može se postaviti pitanje zašto je Više državno tužilaštvo čekalo pune dvije godine da dostavi krivičnu prijavu protiv Miljić nadležnom Osnovnom državnom tužilaštvu i na taj način omogućilo da dođe do zastare.

Predmetni sporni konkurs iz 2017. godine je poništen i nije donijeta odluka o dodjeli stambenog kredita.

Falsifikovanje dokumentacije, međutim, nije ostavilo posljedice. Senat Državne revizorske institucije (DRI) ponovo je oformio novu Komisiju za rješavanje stambenih potreba, a koja je omogućila da Snežana Miljić ipak dobije od Vlade Crne Gore 40.000 eura za rješenje stambenih potreba u januaru 2020. godine, dok je protiv nje još trajao krivični postupak.

Po jednom oglasu dodijelili dva kredita

Prema informacijama koje je dobio istraživački portal LUPA u Osnovnom sudu u Podgorici u toku je postupak po tužbi državnog revizora Veselina Milovića, koji je osporio postuipak u kojem je dodijeljen stambeni kredit Snežani Miljić. Donijeta je prvostepena presuda u korist Milovića.

Interesantno je da se Milović žalio sudu jer je Komisija DRI dala sebi za pravo da faktički sprovede ostavinski postupak umjesto nadležnog suda i utvrdi da isti ima riješeno stambeno, te da iz tog razloga nema pravo na stambeni kredit.

To su uradili na način što je Komisija DRI tražila čituje pokojnog Milovićevog oca i utvrdila da on ima zajedničku imovinu sanasljednika prije diobe od 42,50 kvadrata.

Komisija DRI sprovela ostavinski postupak prije suda Foto: LUPA

Ukoliko se ispostavi da Milović nakon pravosnažne presude bude prvorangirani postavlja se pitanje iz kojih sredstava će DRI isplatiti 40.000 eura, s obzirom da je Pravilnik o rješavanju stambenih potreba zaposlenih proglašen neustavnim, a da je taj novac već isplaćen Miljić.

Ovo, međutim, nije jedini sporan slučaj kad je u pitanju dodjela stambenih kredita u DRI.

Nekadašnja sekretarka a sada načelnica u DRI Mihaela Popović je na osnovu pravosnažne presude Osnovnog suda, koju je donio sudija Dragan Babović, uspjela da poništi raniju odluku Komisije za stambena pitanja i da nakon novog postupka dobije 40.000 eura.

Presuda sudije Babovića Foto: LUPA

Postavlja se pitanje da li je Senat DRI tražio povraćaj novca od revizorke Ivane Jovanović, koja je prethodno dobila taj novac po odluci koja je poništena od strane suda.

Taj odgovor nismo dobili ni od DRI, s obzirom da nije odgovoreno na pitanja poslata prošle nedjelje.

Pravilnik nezakonit, dvostepenost u okviru DRI…

Ustavni sud Crne Gore tokom 2018. godine utvrdio je da Pravilnik o rješavanju stambenih potreba zaposlenih u Državnoj revizorskoj instituciji (DRI), koji je donio Senat, na sjednici 5. jula 2018. godine, u vrijeme važenja nije bio u saglasnosti sa zakonom i Ustavom.

Radi se o odluci Ustavnog suda koja je donijeta po inicijativi Radovana Popovića, iz Podgorice.

Indikativno je da Senat DRI imenuje Komisiju za stambena pitanja, a da potom u drugom stepenu odlučuje o žalbama na njen rad.

To usmjerava žalioce da van DRI svoja prava mogu da traže isključivo kod nadležnog suda u parničnom postupku. Postavlja se pitanje konflikta interesa članova Senata.

Sami sebi dodjelivali stimulacije

Članovi Senata DRI su u prethodnom periodu dobijali i stimulacije. To se može vidjeti u jednom od izvještaja sa sjednice iz 2018. godine.

Radi se o odluci koju je donio predsjednik Senata Milan Dabović, a po kojoj je isplaćena stimulacija od 1.000 eura senatorima.

Dio izvještaja Foto: LUPA

Tokom 2015. godine Dabović je dobio kredit za poboljšanje uslova stanovanja 6. novembra 2015. godine.

Dnevni list “Dan” je 2020. godine objavio da se radilo o iznosu od 9.233 eura, sa periodom otplate od 10 godina i kamatom od 1 odsto na godišnjem nivou.

Odlukom Senata, na čijem je čelu, je odmah otpisano 80 odsto duga, tako da je samo dio tog novca morao da vrati a dio je praktično dobio na poklon.

Iste ili slične novčane iznose dobijali su i senatori Branislav Radulović, Radule Žurić, Nikola Kovačević, Zoran Jelić

Dodjele varijabila i napredovanja

Državna revizorska institucija selektivno je koristila mogućnost žalbe u parničnom postupku u vezi oglasa za stambena pitanja.

Naime, na prvostepenu presudu Veselina Milovića podnijeta je žalba, dok u slučaju Mihaele Popović nije.

Popović je nakon poslova u administraciji (sekretarka) zasnovala radni odnos na mjestu državnog revizora.

Nepun mjesec nakon toga je imenovana za načelnika sektora, praktično bez reviozorskog iskustva.

Načelnik sektora je po hijerarhiji odmah ispod članova Senata DRI. To međutim nije jedni slučaj da Senat imenuje osobe bez iskustva na poslovima revizije za načelnika sektora.

Imenovanja rukovodećih lica u DRI se vrše na mandate bez sprovedenog konkursa, dok je paradoksalno da članovi Senata imaju stalne funkcije.

Kad je u pitanju Snežana Miljić, ona je izabrana u zvanje državne revizorke, iako je Senat DRI prethodno bio u saznanju da se protiv nje vodio krivični postupak. Na nju to nije imao posljedica ni kad su u pitanju odluke Senata vezane za dodjeljivanje varijabilnog dijela zarade.

Naime, na predlog sada pokojnog člana Senata DRI Radula Žurića, Miljićeva je sa još nekoliko drugih kolega dobijala varijavilni dio zarade (40 odsto prosječne mjesečne zarade) i tokom 2018. i 2019. godine.

Izvještaj Foto: LUPA

Optužnica zbog dijeljenja stambenih kredita

Specijalno državno tužilaštvo Crne Gore podiglo je prije desetak dana optužnicu protiv 12 osoba zbog sumnje da su zloupotrebili službeni položaj i dodelom stanova i povoljnih kredita kao članovi bivše komisije Vlade Crne Gore oštetili budžet države za oko 2.604.000 evra.

Optužnica je podignuta protiv bivšeg ministra Predraga Boškovića, ministra Budimira Šegrta i još deset funkcionera bivše vlasti.

Okrivljenima se stavlja na teret da su, suprotno Odluci o načinu i kriterijumima za rešavanje stambenih potreba funkcionera, bez plana za rešavanje stambenih potreba i procene stručne komisije Uprave, odobrili i dodelili stambene kredite za poboljšanje uslova stanovanja za 119 javnih funkcionera i zaposlenih u državnim organima i organima državne uprave, u iznosima između 17.500 i 40.000 evra, te im tako pribavili korist, a budžetu Crne Gore naneli štetu u ukupnom iznosu od 2.604.740 evra.

“Prethodno je u izviđaju utvrđeno da je odobreno i dodijeljeno 49 kredita u iznosu od po 40.000 evra, pet kredita u iznosu od po 35.000, 20 kredita u iznosu od po 30.000 evra, 30 kredita u iznosu od po 20.000 evra, 10 kredita po 25.000 evra, ali i krediti u iznosima od 29.500 evra, 28.000 evra, 25.920,76 evra”, saopštilo je ranije tužilaštvo.

Autor: Vl. O.