Višegodišnje poslovne partnere Vlade Crne Gore policija je saslušavala tokom istrage u predmetu šverca 250 kilograma kokaina otkrivenog u luci Bar u junu 2014. godine.
Radi se o barskoj kompaniji „Interlog“, čiji su predstavnici dali izjavu u sklopu istrage koju je vodilo Specijalno državno tužilaštvo (SDT) u pokušaju da se otkrije švercerska mreža droge.
Ta firma bila je agent kontejnera sa bananama iz Ekvadora u kojem se nalazio kokain.
Predstavnici kompanije „Interlog“ pred inspektorima su negirali da su znali da se u kontejneru nalazi droga.
Policija je saslušala i izvršnu direktorkute firme Baranku Nelu Vitić. Ona nije željela da komentariše preko telefona saslušanje policije, tražeći da joj novinar proslijedi pitanja na mejl. Saopštila je da će pitanja da pogleda i eventualno na njih da odgovori nakon konsultacije sa advokatom. Odgovor od Vitićeve do objave teksa nije stigao.
Njena kompanija je u konzorcijumu sa italijanskom firmom „Ocean srl“, nakon odluke Vlade Crne Gore, privatizovala 2010. godine državnu firmu „Pomorski poslovi”. Dobili su i koncesiju u pomorskim poslovima na 30 godina, koju državi plaćaju fiksno godišnje 27.500 eura.
Na tenderu se javio tada i „Nimont“ iz Bara, međutim ponuda te kompanije bila je za 1.500.000 eura niža od ponude konzorcijuma „Ocean srl – Interlog“. Knjigovotstvena vrijednost preduzeća „Pomorski poslovi“ u trenutku prodaje iznosila je 710.336 eura, tako da je Luka Bar od prodaje prihodovala 1.408.163 eura.
Izjavu povodom uspješne privatizacije dao je i tadašnji ministar saobraćaja pomorstva i telekomunikacija Andrija Lompar.
„Na ovom tenderu smo dobili jednog izuzetno značajnog partnera, koji se pomorskim poslovima ne bavi samo u Italiji već i u svijetu i da zaista ima dobre reference što je bio i jedan od kriterijuma za izbor najpovoljnije ponude“, kazao je između ostalog Lompar.
Savjetnica u postupku privatizacije „Pomorskih poslova“ bila je Zorica Đukanović, advokatica udovice Dragana Dudića Frica – Zoje Dudić. Konzorcijum „Ocean srl – Interlog“ platio je 2.150.000 za 100 odsto udjela u firmi „Pomorski poslovi“. U ugovoru piše da je od tog novca advokatici Đukanović pripalo 10.000 eura.
Agenti i za pošiljku sa kokainom Cemovića
Direktorica firme „Interlog“ Nela Vitiću oktobru 2004. godine bila je svjedok na suđenju Berancu Vuksanu Cemoviću i Momčilu Peciću iz Beograda, koji su osuđeni za šverc kokaina iz Venecuele u Crnu Goru, Srbiju…
Policije Italije i Srbije su te godine zaplijenile skoro 200 kilograma kokaina, koji je iz južne Amerike, preko Luke Bar išao ka Novom Sadu. Nakon višegodišnjeg suđenja Cemović i Pecić osuđeni su na po sedam i po godina zatvora.
Vitić je na suđenju Cemoviću i Peciću svjedočila o pošiljci u kojoj je bio kokain, jer je i tada njena firma „Interlog“ bila agent kontejnera u kojem se nalazila droga.
Cemović i Vitićeva dali su tada različite izjave u vezi kontejnera sa asfaltnom pokrivkom, u kojima se nalazio kokain. Ona je tvrdila da se Cemović interesovao kod nje za predmetne kontejnere, a on je to negirao, navodeći da se interesaovao za drugu poručenu robu i da nije poručio pošiljku asfaltne pokrivke.
Vitićeva je između ostalog ispričala zašto su kontejneri sa asfaltnom pokrivkom u kojima je bila i droga tada čekali duže u luci i kako je bio organizovan transport.
SDT: Niko sa teritorije Crne Gore nije umiješan u šverc 250 kg kokaina
Tužilaštvo je nakon istrage zaključilo da ne postoji sumnja da je neko sa teritorije Crne Gore umiješan u šverc 250 kg kokaina.
„Specijalno državno tužilaštvo u ovom predmetu nije našlo da postoji osnov sumnje da je bilo koje lice sa teritorije Crne Gore izvršilo krivično djelo za koje se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti, pa je isti kao rezultat međunarodno pravne saradnje ustupljen pravosudnim organima Albanije“, saopštili su iz SDT Mreži za istraživanje organizovanog kriminala i korupcije – Lupa. Iz Evropske komisije 2015. godine kritikovali su nadležne u Izvještaju o napretku Crne Gore jer tokom istrage nisu otkrili ko su šverceri kokaina otkrivenog u luci Bar.
Iz SDT su ustupili predmet albanskoj strani jer je tokom istrage utvrđeno da je pošiljalac kontejnera u kojem se nalazila droga kompanija iz Ekvadora „Vimtcorp“ dok je kao primalac u papirima navedena firma iz Albanije „Rrapo company“, vlasnika Nazike Rrapaja.
„Pao“ samo Kolumbijac sa španskim državljanstvom
Za razliku od crnogorske policije i tužilaštva epilog istrage albanskih državnih organa je jedan procesuirani.
U junu 2014. zbog šverca 250 kg kokaina blokiranih u Baru kontrolisana je firma „Rrapaj Company“, ali albanska policija nije pronašla ništa nezakonitio. Sa druge strane uhapšen je tada Kolumbijac sa španskim državljanstvom – Cesar Augusto Pelaez.
Prema pisanju medija on je priznao da je član mreže koja je švercovala kokain. Tvrdio je da u Albaniju došao da kada stigne pošiljka droge preuzme od 600.000 do milion eura i da ih preko posrednika iz Barselone preko računa u banci prebaci u Kolumbiju. Tužilaštvo je za Pelaeza tražilo da ga sud kazni sa 15 godina zatvora.
Albancima dva kontejnera iz Ekvadora stigla u Bar
Na sajtu “panjiva.com”, na kojem se nalaze detalji o transportu roba brodovima, može se naći i profil albanske firme “Rrapo Company”. Bananeiz Ekvadora koje su dopremljene sa kokainom početkom juna 2014. godine nisu jedina posiljka za tu albansku kompaniju, koja je stigla u Bar. Na sajtu “panjiva.com” piše da je u luku Bar za “Rrapo Company” stigla pošiljka banana kontejnerom i krajem aprila iste godine. Pošiljalac je I tada bila kompanija iz Ekvadora „Vimtcorp“. Albanski mediji objavili su 2014. da su predstavnici „Rrapo Company“ poručili ukupno tri kontejnera banana od „Vimtcorp-a“ . Na sajtu „panjiva.com“ vidi se da je treći kontejner u Albaniju stigao preko luke Drač.
Autor: Vladimir Otašević