Zgrada u kojoj se nalazi stan Danila Medenice /Lepa Medenica Foto: LUPA

Podgoričanin Danilo Medenica (29), sin rukovoditeljke Višeg državnog tužilaštva Lepe Medenice, nedavno je postao vlasnik stana i garaže – vrijednih oko 100.000 eura.

Prema podacima do kojih je došla Mreža za istraživanje organizovanog kriminala i korupcije – LUPA, radi se o stanu od 71 kvadrat i garaži od 13 m2, koji se nalaze u zgradi firme “Avangard Logistic” u podgoričkom naselju Zabjelo.

Iza te kompanije stoji biznismen Saša Leković, vlasnik kompanije “Razvršje”.

Upravo ta Lekovićeva firma je ponudila nekretnine u iznosu od 1.348.100 eura kao jemstvo za ukidanje pritvora službeniku Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB) Petru Lazoviću, sinu sada bivšeg pomoćnika direktora Uprave policije Zorana Lazovića.

Petar Lazović se sumnjiči za pripadnost kriminalnoj organizaciji, zloupotrebu položaja, ali i šverc droge i oružja.

List nepokretnosti

Redakcija istraživačkog portala LUPA poslala je pitanja Lepoj Medenici u vezi novih nekretnina njenog sina – Od kojih prihoda je kupio stan i garažu i koliko novca je tačno izdvojeno za tu kupovinu?

Takođe, upućeno je i pitanje – zašto predmetnu kupovinu nije prijavila Agenciji za sprječavanje korupcije (ASK)?

“Shodno Zakonu o sprječavanju korupcije, uredno prijavljujem prihode i imovinu u zakonskim rokovima za sebe, supruga i djecu koja žive u mom domaćinstvu. U odnosu na mog sina Danila Medenicu, shodno navedenom zakonu ne postoji obaveza prijavljivanja njegovih prihoda i imovine”, odgovorila je kratko Medenica, koja ima tri sina.

Ona je posljednji put u martu 2020. godine pomenula u svom imovinskom kartonu sina Danila Medenicu, kao člana domaćinstva.

Interesantno je da je u tom imovinskom kartonu prijavljeno da je Danilo imao platu od oko 255 eura.

Imovinski karton

Postavlja se pitanje kako je sa tolikom platom uspio da kupi nekretnine vrijedne oko 100.000 eura, što nije htjela da objasni njegova majka – čelnica tužilaštva.

Ministar pravde tražio smjenu, ali bezuspješno

U aprilu ove godine ministar pravde Marko Kovač uputio je Tužilačkom savjetu predlog za razrješenje Lepe Medenice sa funkcije rukovoditeljke Višeg državnog tužilaštva u Podgorici.

Iz Ministarstva pravde je saopšteno tada da je nakon uvida u službenu zabilješku koju je sačinio državni tužilac Vukas Radonjić “utvrđeno da postoji sumnja da je Lepa Medenica izvršila neprimjeren uticaj na njega kao postupajućeg tužioca u predmetu formiranom povodom ukidanja zabrane ulaska u Crnu Goru bezbjednosno interesantnim licima Veljku Belivuku i Marku Miljkoviću”.

“Vukase, koga si to uhapsio, odmah da ih pustiš. Bukvalno je vikala na mene”, dio je izjave koju je tužilac Radonjić ispričao tokom saslušanja pred zamjenicom disciplinskog tužioca.

Specijalno državno tužilaštvo (SDT) tereti državljane Srbije – Belivuka i Miljkovića da su sa Nebojšom Jankovićem i Ratkom Živkovićem 14. oktobra 2020. godine oteli – visokorangiranog člana “škaljarskog klana” Miletu Radulovića, a potom ga predali ostalim članovima “kavačke grupe” (klana), koji su ga ubili po nalogu Slobodana Kašćelana i Igora Božovića.

Oni su ulazili u Crnu Goru i početkom 2021. godine, nakon ukidanja zabrane ulaska.

Portal “Libertas press” objavio je u maju prošle godine podatke iz dokumenta agencije Evropske Unije za sprovođenje zakona EUROPOL.

U tim podacima je otkriveno da kada su, 17. januara 2021. godine, Veljko Belivuk i Marko Miljković sletjeli u Crnu Goru, kako bi prisustvovali proslavi koju je organizovao šef “kavačkog klana” Radoje Zvicer, Petar Lazović je znao za podatak da su njih dvojica pod punim nadzorom srpske obavještajne službe i o tome je obavijesto Zvicera.

“Lazović čak predlaže Zviceru i kako da se našale sa službom”, piše u tom dokumentu koji sadrži transkripte razgovora.

U januaru 2021. godine Zoran Lazović kazao je da “drže na oku” Belivuka i Miljkovića i da oni “nisu neprijatelji Crne Gore, tako da nema potrebe da se od njih strahuje”.

Stariji Lazović je u oktobru iste godine saslušan u SDT u predmetu u kome se vode istražne radnje ko je iz vrha službe skinuo zabranu ulaska u Crnu Goru Belivuku i Miljkoviću.

Upravo on je dovođen u vezu sa skidanjem zabrane ulaska, uz kolegu, takođe bivšeg pomoćnika direktora Uprave policije Enisa Bakovića.

Autor: Vladimir Otašević/LUPA

Ovaj tekst nastao je u okviru projekta “Istraživačko novinarstvo – lako i dostupno” (Investigative journalism – attractive and accessible), koji je podržao Međunarodni Press institut (IPI). Stavovi autora ne odražavaju nužno stavove donatora.